Validări 2020

Organizare și legislație   09 Dec 2021

     În urma ședinței Consiliului Uniunii Scriitorilor din România din data de 27 noiembrie 2020, au fost validați ca membri ai U.S.R. următorii candidați:În urma ședinței Consiliului Uniunii Scriitorilor din România din data de 27 noiembrie 2020, au fost validați ca membri ai U.S.R. următorii candidați:


  Filiala Alba – Hunedoara 
1.Ion Popescu-Brădiceni 

 Filiala Arad 
1. Ion Nicolae Anghel 

 Filiala Bacău
 
1. Cornel Paiu 
2. Dorina Stoica 

 Filiala Brașov 
1. Cătălin Badea-Gheracostea 
2. Camelia Crăciun 
3. Gabriela Gîrmacea 
4. Vasile Macoviciuc 
5. Magda Mirea 

 Filiala București
– Critică, Eseistică și Istorie Literară
1. Ion Nistor 

 Filiala București – Dramaturgie 
1. Radu Herjeu 
2. Ana-Maria Nistor 

 Filiala București – Literatură pentru Copii 
1. Marin Constantin 
2. Mihai Epure 
3. Olimpia Sava 
4. Mariana Țăpuș 

 Filiala București – Poezie
 
1. Ioan Petre Crețu 
2. Melania Angela Cristea 
3. Cosmin Andrei Tudor 
4. Mihaela Vraja Stanciu 

 Filiala București – Proză 
1. Lia-Maria Andreiță 
2. Doina Cherecheș 
3. Adrian Majuru 
4. Mirel Taloș 
5. Florin Anghel Vedeanu 
 
Filiala București – Traduceri Literare
 
1. Mihaela Ghiță 

Filiala Cluj
 
1. André Ferenc 
2. Carmen Ardelean 
3. Eugen Barz 
4. Carmen Dărăbuș 
5. Andrei Gazsi 
6. Ștefan Jurcă 
7. Virgil Leon 
8. Marcel Lucaciu 
9. Vianu Mureșan 
10. Livia Daniela Rockhoff 
11. Szőcs Margit 
12. Adriana Teodorescu 
13. Adrian Tudurachi 
14. Ileana Urcan 
15. Nicolae Weisz 

Filiala Craiova
 
1. Geo Constantinescu 

Filiala Dobrogea
 
1. Mihaela Meravei 
2. Andreea Răsuceanu 

Filiala Iași
 
1. Giuseppe Masavo 
2. Daniela Oatu 
3. Alexa Pașcu 
4. Luminița Potîrniche
5. Ion Potolea 
6. Mariana Stancu 
7. Aurora Ștef 
8. Petru Constantin Teodor 
9. Marioara Vișan 

Filiala Pitești
 
1. Petre Gheorghe Bârlea 

Filiala Sibiu
 
1. Walter Johrend 
2. Maria Sass 
3. Maria Mona Vâlceanu 

Filiala Sud – Est
 
1. Valeriu Mititelu 

Filiala Târgu – Mureș
 
1. Borcsa Imola 
2. Viorel Bucur 
3. Ion Oltean 
4. Hellmut Seiler 
5. Székely Katalin (pseudonim: Cseh Katalin) 
6. Tamás Dénes 
7. Tamás Kincső 
8. Gheorghe Vințan 

Filiala Timișoara
 
1. Dan Sebastian Buciumeanu 
2. Aurora Planin Rotaru 
3. Adrian-Petru Stepan 
4. Mircea Vasilescu 

Arhiva